Kastrace psa

Kastrace psích pánů - orchiektomie je chirurgické odstranění varlat .Kastrace psů se podobně jako u fen provádí z chovatelských a zdravotních důvodů.

 

Chovatelské důvody pro kastraci psa

Chovatelské důvody spočívají hlavně v zamezení nežádoucího chování psa, jako je neklid, neposlušnost a toulání v období hárání fen v okolí. Je pravdou, že psi po kastraci jsou klidnější a vyrovnanější, nicméně případná agresivita nebo toulání z jiných důvodů, než jsou háravé feny, se kastrací nevyřeší.

Kdy lze psa kastrovat?

Zde hodně záleží, v jakém věku se kastrace provádí. Např. ve Velké Británii nebo USA je běžně zvykem kastrovat již malá štěňata ve věku 6 až 12 týdnů, tedy před dosažením pohlavní dospělosti. Takto časně vykastrovaní psi nestačí nabýt pohlavní výraz, ani povahové vlastnosti jako je dominance a agresivita, proto zůstávají celý život hravým štěnětem. Jsou potom vhodní jako mazlíčci do domácnosti, ale nehodí se pro další výcvik jako obrana, hlídání apod. U nás se kastrace většinou provádí až po dosažení pohlavní a tělesné dospělosti, což je u malých plemen asi 12 měsíců a u velkých plemen asi 18 měsíců.

Pokud se rozhodneme pro kastraci psa z hlediska nápravy nežádoucího chování, tak čím později se provede, tím je menší šance na úspěch. U psa se již toto chování upevní, stane se z něj zlozvyk a kastrace problém nevyřeší.

 

Zdravotní důvody pro kastraci psa

Zdravotní důvody pro kastraci psů nejsou tak pádné jako u fen, nicméně i u psů se vyskytuje několik onemocnění, které se řeší kastrací.

Patří sem hlavně :

  • nádory varlat,
  • kryptorchismus
  • zvětšení prostaty (benigní hyperplazie prostaty).
  •  

Jak se provádí kastrace psa?

Při kastraci psa se odstraní samčí pohlavní žlázy – varlata. Kromě tvorby spermií jsou varlata zodpovědná za tvorbu testosteronu a tedy i za samčí sexuální chování. Před zákrokem je nutná 12-ti hodinová hladovka. Vodu odejmeme 1 až 2 hodiny před zákrokem. Pes je následně uveden do anestezie.

Po kastraci není třeba žádná velká péče – vodu můžeme podat téměř ihned, nakrmíme až za pár hodin. Důležité je, aby si pes ránu nelízal, což zajistíme použitím ochranného límce.

Co se týče pooperačních komplikací, ty se vyskytují po tomto typu zákroku velmi zřídka. Nicméně může dojít k infekci kastrační rány, nesnášenlivosti na některé z použitých léčiv či anestetik, reakci na použitý šicí materiál nebo sklouznutí podvazů a následné krvácení do šourku a z kastrační rány, otoku šourku. Ve všech případech je nutno okamžitě vyhledat veterináře.

  

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one