Komplexní klinické vyšetření

 

Náš cíl

Každý veterinář zažil radost, kterou mají majitelé ze svých pejsků a kočiček, ale také zármutek z jejich ztráty. Naším cílem je pomáhat Vám těšit se z Vašich miláčků po mnoho zdravých let, tak dlouho, jak je to jenom možné. Jsme tady také proto, abychom Vám pomáhali vzdělávat se v oblasti správné preventivní péče a vedli Vás k pravidelným preventivním prohlídkám. Je naším posláním poskytovat tu nejlepší péči Vašemu čtyřnohému kamarádovi, ale nesmíte zapomínat, že i Vy jste součástí našeho týmu. Včasné odhalení nemocí totiž pomůže Vašemu miláčkovi prožít spokojený a dlouhý život.

 

 

Proč byste měli se svým čtyřnohým kamarádem podstupovat pravidelné klinické vyšetření?

 

Vaši miláčci Vám obvykle neřeknou, kde a co je bolí, a navíc zvířata mohou svou bolest maskovat (původně šlo o snahu přežít v divočině). Proto, abychom zabránili zbytečnému trápení Vašich miláčků a umožnili jim prožít kvalitní a dlouhý život je nutné nemoci včas rozpoznávat a tak i rychleji a účinněj léčit. Vyšetřovací postup při komplexní klinické prohlídce je sestaven tak, aby pomáhal odhalit i skrytá onemocnění. Samozřejmě prvním diagnostickým článkem je sám majitel. Proto pečlivě sledujte každou změnu následujících parametrů: tělesné hmotnosti, chuťi k příjmu krmiva, denního příjmu tekutin, močení a kvality trávení(podle množství a kvality trusu), stejně jako přirozeného držení těla a stupně tělesné aktivity. Změny těchto prametrů mohou znamenat přítomnost onemocnění jater, ledvin nebo srdce. Různé výrůstky na kůži nebo boule a bouličky pod kůží mohou vypadat nevinně, ale nejsou to třeba zhoubné nádory? Zánětů uší, abscedujících onemocnění zubů, což jsou velmi částá a bolestivá onemocnění, si často nevšimneme do doby, než se tato onemocnění plně rozvinou. Komplexní klinické vyšetření je naším základním nástrojem, který používáme ke zhodnocení zdravotního stavu vašich čtyřnohých kamarádů a pomáhá nám správně se rozhodovat o dalším možném léčebném postupu.

 

Co můžeme zjistit během komplexního klinického vyšetření?

 

Klinické vyšetření je kompletní prakticky provedená kontrola zdravotního stavu Vašeho miláčka. V naší ordinaci zjišťujeme přítomnost onemocnění poslechem(auskultací), pohmatem (palpací)a zrakem(visuální kontrolou). Nejdříve, vašeho mazlíčka zvážíme, určíme mu dechovou a srdeční frekvenci spolu se změřením teploty. Po provedení těchto základních měření, bude Váš miláček důkladně vyšetřen od hlavičky až po ocásek.vysvětlíme jaká onemocnění Vašemu miláčkovi hrozí. Budete seznámeni s nejběžnějšími onemocněními způsobenými vnitřními parazity (střevní parazité), zevními parazity (blechy a klíšťata) a viry. Zároveň Vám doporučíme jak těmto nemocem předcházet, sestavíme Vám vhodné vakcinační schéma a poradíme Vám jakým způsobem se dají léčit. 

 

Pro udržení dobrého zdraví Vašeho miláčka jsou nutné pravidelné krevní testy.

 

Základem pro dlouhý a spokojený život Vašeho miláčka je včasné zjištění nemoci. Kompletní krevní testy mohou odhalit onemocnění dříve, než může být zjištěno pouhým klinickým vyšetřením. Pomocí těchto testů můžeme včas zjistit nastupující cukrovku, ledvinové a jaterní onemocnění stejně jako metabolické a hormonální poruchy.

 

Co všechno se prohlíží během komplexního klinického vyšetření?

Oči...

Oči jsou vyšetřovány oftalmoskopem na přítomnost očních zákalů a onemocní sítnice. Některé změny na sítnici upozorňují na systémová onemocnění, jako například na vysoký krevní tlak nebo na systémové infekce. U rizikových skupin pacientů měříme také hodnotu nitroočního tlaku, jehož zvýšení může indikovat přítomnost glaukomu (zeleného zákalu).

Uši...

Uši jsou vyšetřovány otoskopem tj. nástrojem kterým prohlédneme celý zevní zvukovod, který se skládá z vertikálního a horizontálního kanálu a který je ukončen bubínkem. Záněty zevního zvukovodu způsobené alergiemi a parazity jsou opravdu časté.

Tlama...

Tlama je visuálně prohlédnuta a hledají se zranění nebo nádory. V dutině ústní dále kontrolujeme stav dásní, zubního kamene, pátrá se po zlomených nebo chybějících zubech.

Srdce a plíce...

Srdce a plíce jsou vyšetřovány auskultací (poslechem) pomocí stetoskopu a palpací (pohmatem) pulzu. Na dásních se zjišťujeme jejich barvu a jestli jsou vlhké nebo suché. Následně se jemným tlakem se dáseň stlačí a měří se čas opětovného naplnění kapilár - Capilary Refil Time.

Břicho...

Břicho je pečlivě prohmatáno a hledají se změny velikosti a struktury orgánů, jako například zvětšení jater nebo sleziny, změny velikosti ledvin, přítomnost močových kamenů, nádorů nebo změn na střevech.

Kůže...

Na kůži se hledá přítomnost parazitů, různých poranění a podezřelých výrůstků.

Mízní uzliny...

Mízní uzliny jsou prohmatány a hodnotí se jejich symetrie, velikost a struktura.

Nervový systém...

Nervový systém je vyšetřován pozorováním chování zvířete a testováním reflexů.

Zevní pohlavní orgány...

Zevní pohlavní orgány jsou vyšetřovány na přítomnost abnormálního výtoku, zjišťuje se barva, otok nebo zvětšení. U prostaty se palpací zjišťuje její velikost, struktura a bolestivost.

Chůze...

Pro zjištění přítomnosti a stupně kulhání sledujeme mechaniku pohybu a následně pak při vyšetření prohmatáváme postižené klouby, na kterých sledujeme zejména jejich bolestivost a omezení rozsahu pohybu, což mohou být příznaky artrózy. 

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one