Luxace čéšky - "nenápadné kulhání"

Luxace čéšky znamená přechodné nebo trvalé vychýlení čéšky z její pozice v kladce stehenní kosti - jednoduše řečeno vyskakování” čéšky buď na vnitř stranu kolene (mediální luxace) nebo na vnější stranu (laterální luxace). Může být dědičná nebo následek zranění, případně nedostatečné kloubní výživy v době růstu.

Nejčastěji jsou luxací patelly postižena malá plemena - čivava, trpasličí špic, pražský krysařík, pudl, jorkšírský teriér, mops, ale postižena jsou i plemena větší – např. stafordšírský bulteriér, šarpej nebo labradorský retrívr.

Vrozená luxace čéšky je podmíněná geneticky, tzn. predispozice k tomuto onemocnění se dědí a postižení jedinci by v žádném případě neměli být používáni k dalšímu chovu. 


 

PŘÍZNAKY:

Klinické příznaky jsou různé podle stupně postižení. Při stupni 1 jsou příznaky minimální a mohou uniknout pozornosti majitele. Pes může jen občas nadlehčit zadní nohu či zakňučet, ale nemusí mít také vůbec žádné příznaky. U vyšších stupňů se projevuje větší bolestivost a častější kulhání. U stupně 4 jsou problémy s chůzí výrazné, pokud má pes oboustranné postižení, není schopen se vzpřímeně postavit na zadní nohy. Stav při neléčeném onemocnění komplikuje ještě následná artróza kolenního kloubu.


 

DIAGNOSTIKA:

Je založena na důkladném ortopedickém vyšetření při kterém se posoudí instabilita pately v obou směrech.
Klasifikuje se několik stupňů postižení:

0 – čéška nemůže být luxována (zdravý kloub)
1 – manuálně může dojít k luxaci patelly, ale sama se hned vrací zpět
2 – čéška se vykloubí samovolně, ale je schopna návratu zpět

3 – čéška je vykloubena trvale, je možné ji vrátit manuálním tlakem, ale hned opět luxuje
4 – čéšku nelze vrátit zpět ani manuálně


TERAPIE:

Konzervativní

Konzervativní terapii můžeme zvolit pouze u pacientů, kteří jsou postiženi luxací pately I. stupně. Léčba zahrnuje podávání přípravků obsahujících chondroprotektivní látka a léky ze skupiny nesteroidních antiflogistik (tlumí bolest).

 

Chirurgická

Chirurgickou terapii volíme u pacientů trpících luxací pately II., III. a IV. stupně.

Neléčené případy trpí  časem masivními degenerativními změnami v kloubu (artróza) a atrofiií stehenních svalů. V extrémních případech to vede k tomu, že pacient přestane

končetinu kvůli chronické bolesti zatěžovat úplně.

Luxace II. a některé případy luxací III. stupně lze řešit pouze  prohloubením kladky. Tato technika (sulkoplastika) umožňuje lepší zapadnutí čéšky do žlábku a tím se zabrání další instabilitě. Tento zákrok je ovšem mož pouze v případech, kde je výhradně problémem mělká kladka, nikoliv další rotač deformity skeletu.

U všech ostatních pacientů je nutno dodatečně k sulkoplastice korigovat osu patelárního vazu. Současně se většinou provádí specifické korekce okolních měkkých tkání (kloubního pouzdra a povázky), které se různým způsobem uvolňují nebo naopak stahují.

Problematické jsou ovšem luxace IV. stupně. Zde nemusí být jmenované kroky dostateč,  protože se často jedná o psy s masivní deformitou stehenní kosti. Zde může být jediným řešením komplikovaná korekč osteotomie stehenní kosti.

 

POOPERAČNÍ PÉČENeodmyslitelnou součástí terapie je následná rehabilitace a medikamentozní terapie.

První dny po operaci nasazujeme analgetika - léky, které působí proti bolesti a zároveň proti zánětu a majitel dohlíží, aby byl pohyb pacienta přiměřený.

Chondroprotektíva-látky, u kterých se předpokládá, že chrání chrupavku v kolenním kloubu, zlepšují její kvalitu a hojení. Tieto preparáty vykazujú dle našich zkušeností u pacienta subjektivně nejlepší dlouhodobé analgetické účinky a výrazně zkracují dobu rehabilitace.

Průměrná doba rehabilitace po zákroku na koleni se pohybuje kolem 4 - 6 týdnů do dosažení plné funkce kolenního kloubu. V této době je nezbytné, aby byl pes voděn pouze na krátkém vodítku a majitel zabránil náhlé zátěži kloubu (skoky, běh). Pokud pacient nechce končetinu zatěžovat, je dobré ji začít  procvičovat pasivně, aby nedošlo k nadměrnému úbytku svalů.

Nejlepší výsledky získáváme kombinací kvalitně provedené chirurgie, fyzikální terapie a aplikace vhodných léků pro hojení kloubních struktur. 

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one