Obezita psů - obezita koček


Obezita je definována jako patologický stav charakteristický nadměrným ukládáním tuku.

Většinou je způsobena příjmem energie, která je větší než kalorický výdej.  Dle posledních průzkumů je výskyt obézních jedinců v populaci domácích zvířat cca 30 % a přibližně 50% trpí nadváhou. S vyšším věkem pravděpodobnost vzniku obezity stoupá, zejména vzhledem k postupně se snižující pohybové aktivitě.

 

U kastrovaných zvířat (sterilizovaných zvířat) je také vznik obezity pravděpodobnější. U kastrovaných zvířat dochází ke snížení pohybové aktivity a bazálního metabolismu, které jsou podmíněné změnou hladiny pohlavních hormonů. Energetický výdej kastrovaného zvířete je tedy menší a s tím musí souviset i snížení krmné dávky. Jestliže zvíře dostává po kastraci stejnou krmnou dávku jako před tímto zákrokem, je vznik obezity většinou otázkou času. Mnoho lidí se domnívá, že po kastraci zvíře začne automaticky tloustnout, ale neuvědomují si, že se sami na tomto nabývání hmotnosti podílí tím, že dávají stejné množství krmiva jako před kastrací.

 

Plemenná predispozice obezity byla zjištěna zejména u labradorského retrívra, zlatého retrívra, kolie, šeltie, kokršpaněla, dlouhosrstého jezevčíka, beagla a baseta. Na rozdíl od psů jsou nečistokrevné kočky mnohem častěji obézní než šlechtěná zvířata.

Obezita  často mnohými lidmi nebývá považována za nijak závažný stav, který narušuje zdraví psa nebo kočky. Opak je ale pravdou.

Nejčastější problémy související s obezitou

Větší náchylnost k infekčním onemocněním, vznik nádorových bujnení, poruchy pohybového aparátu, kardiovaskulární problémy, zvýšené riziko při chirurgických zákrocích, u koček zvýšený výskyt močových kamenů a následná neprůchodnost močových cest, jaterní poruchy, cukrovka (diabetes mellitus), kožní onemocnění atd.

 

Diagnostika obezity

 

Nejčastěji se obezita posuzuje vizuálně odhadem a prohmatem tukové tkáně. U normálního psa můžeme snadno nahmatat žebra a při pohledu shora vidíme zřetelně zúžený pas.

U psa je tuk ukládán hlavně v podkoží v krajině hrudní a bederní, dále pak v dutině břišní.

U koček se tuková tkáň ukládá hlavně v podkoží v krajině břišní a v dutině břišní. Proto mají obézní kočky na spodní straně břicha většinou volný tukový polštář. 

Jak můžu svému zvířeti pomoct zhubnout?

 

Základem je, připustit si vůbec, že moje zvíře má s váhou problém.   

Dalším krokem je spolupráce s odborníkem. Může to být váš veterinář nebo i jiný odborník na výživu. Ten provede základní vyšetření k vyloučení případných onemocnění, zhodnotí váhu , stanoví dietní plán, probere možnosti krmení a cvičení.

 

    Kromě dietních opatření je totiž důležité i zvýšení fyzické aktivity. Je potřeba začít pomalu, jelikož většina obézních zvířat nemá žádnou fyzičku a mohli bychom jim spíše ublížit. U starších zvířat navíc musíme počítat s některými nemocemi, které velké fyzické aktivitě nepřejí ( artróza, srdeční onemocnění ). Pro tyto starší , eventuelně nemocné jedince, lze do začátku použít k hubnutí i některé léky, které „ urychlí spalování" . Pokud se podaří váhu snížit i starší jedinci „omládnou", začnou si hrát a hubnutí jde snáz.

 

    Pokud se podaří váhu snížit, neusněte na vavřínech. I u zvířat funguje jo-jo efekt a zvířata, která s váhou už měla problémy, budete asi muset stále hlídat. Ideální je, pokud hubnete pomocí pohybu a nějakou pohybovou aktivitu standardně zařadíte do svého denního ( nebo alespoň týdenního) plánu. Uděláte tím něco i pro svoje zdraví.

Léčba a prevence obezity

 

Pokud chceme, aby léčba obézního jedince byla úspěšná, musíme dbát na dvě nejdůležitější zásady:

1. Omezení příjmu energie

 

2. Zvýšený pohyb

 

Omezený přísun energie je možný buď snížením krmné dávky nebo speciálními dietami. Snížením krmné dávky snížíme sice přísun energie, ale snížíme také přísun minerálů a vitamínů, takže tento způsob se nedoporučuje uplatňovat dlouhodobě. Speciální diety jsou většinou koncipované pro dlouhodobé užívání a jsou z tohoto pohledu zcela bezpečné. Tato krmiva zabezpečují dostatečný přísun všech důležitých látek při omezeném přísunu energie. V těchto krmivech se často uplatňují tzv. balastní látky, které vzbuzují pocit sytosti, ale střevem projdou aniž by jejich energie byla zvířetem ve větší míře využita. V našem e-shopu je k dispozici několik velmi kvalitních veterinárních diet pro redukci hmotnosti od osvědčených výrobců. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že tyto diety fungují velice dobře, ovšem za předpokladu, že majitel zvířete pečlivě dodržuje tento dietní režim bez přídavných pamlsků.

 

Druhá zásada - pravidelný pohyb v kombinaci s dietou zvyšuje na jedné straně úbytek tukové tkáně a na druhé straně zabraňuje jejímu opětovnému nadměrnému ukládání. Nejvhodnějším pohybem u obézních zvířat je pravidelná chůze (30 - 60 minut denně), která se může postupně zrychlovat. O něco obtížnější je zabezpečit pravidelný pohyb u koček. Pravidelná chůze na vodítku ovšem ani u koček není nemožná. Dále je vhodné kočku podporovat v pohybu nejrůznějšími hračkami a hrami.

 

Ke snížení váhy svého zvířete o 10% budete potřebovat přibližně 3 měsíce. Hladovění není vhodné, zejména u koček by mohlo dojít k těžkému poškození jater. Nejvhodnější jsou kvalitní light granule s vyváženým obsahem bílkovin a tuků. Nesmírně důležité je také dodržovat předepsané dávkování!

Ne všechny granule označené jako light vedou ke snížení váhy. Řada z nich má sice snížený obsah tuku, ale obsah bílkovin je stále velmi vysoký. Nadbytečné bílkoviny se opět přeměňují na tělní tuk. Psi spolehlivě hubnou, obsahuje-li krmivo max. 22% bílkovin při 8-10% tuků.

 

Krmení si odměřte či odvažte již ráno a dávejte granule z ruky, pokud zvíře žebrá o něco dobrého. Večer pak nasypte do misky zbytek. Pokud chcete dát zvířeti nějaký pamlsek, neměl by přesahovat desetinu objemu granulí - a o toto množství byste také měli snížit denní dávku.

 

Místo různých sušenek a měkkých pochoutek dejte psovi pochoutku žvýkací. Obsahuje málo kalorií, pes se zabaví a navíc si zlepší stav chrupu.

 

Vytrvalé mňoukání nespokojené kočky dokáže hodně znepříjemnit život. Nechce-li granule, uvařte jí libové maso se zeleninou a přidejte doplněk vitamínů a minerálních látek. Běžně užívané kapsičky jsou velmi chutné - a příliš tučné. Můžete si také zakoupit speciální dietní kapsičky, jejichž nevýhodou je ale vyšší cena.

 

Závěrem

   Udržet ideální váhu je důležité pro zdraví vašeho zvířete. Pamatujte, že obezita je nemoc, která může být kompletně vyléčena, ale „lidský faktor" je často důvodem, proč terapie selhává…

 

Začněte co nejdříve a odměnou vám  bude nová radost z pohybu vašeho miláčka.

 

 

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one