Očkování králíků

Rady ohledně očkování proti moru a myxomatoze králíků

Zaprvé je třeba upozornit, že králíček, který jde na očkování by měl být v dobré kondici a zdravý. Přecejen je očkování zátěž pro organismus.

Imunita po očkování proti moru přetrvává zhruba 6 měsíců. Pro očkování se používá např. inaktivovaná vakcína proti moru králíků. Očkuje se buď samostatně, nebo kombinovanou vakcínou spolu s Myxomatozou (pestorin-mormyx). Myxomatoza - Imunita po očkování přetrvává 4 měsíce, potom už to není tak spolehlivé a je třeba přeočkovat. Pro první očkování je optimální stáří 10 týdnů a revakcinace se provádí za 4-6 měsíců.

Někteří veterináři očkují každé zvlášť, se 14-denním rozestupem. Někteří očkují kombinovanou vakcínou, tzn. jediná injekce. Což se zdá někomu výhodnější a méně stresující pro králíčka.
Mor a myxomatoza jsou velmi běžné nemoce, v podstatě smrtelné, takže je očkování proti nim dost důležité. Nemoci přenáší hlavně hmyz, a ten se dostane občas i do bytu. Vzhledem k tomu že v zimě hmyz není, tak se to běžně dělá tak, že se králíčci kryjí očkováním pouze v době od cca dubna (podle počasí a toho jak brzo přijde jaro) do konce října. Takže první očkování na přelomu března/dubna, druhé přeočkování na přelomu července/srpna. První očkování např. kombinovaná vakcína, druhé už může být samostatně myxomatoza. To jsou jen návrhy jak si s těmi termíny a vakcínami poradit.

Králíček je několik dní po očkování oslabený, a chvíli trvá než se vyvine imunita. Proto se velmi doporučuje ho aspoň týden držet chráněného od hmyzu, a nepouštět ho ven. Aby v tom mezidobí nemohl něco chytit. Po očkování mít králíčka v maximální pohodě, ničím ho nestresovat, nenamáhat, nenosit mezi cizí králíky, nechat ho v klidu alespoň týden.


Pasteureloza - očkování
Lze očkovat i proti pasteureloze, ale tam je určitý problém. Výrobce dodává jen vakcínu, která se podle oficiálních údajů do 10 hodin po otevření musí spotřebovat, a která je minimálně na 10-20 dávek. Neoficiálně Bioveta potvrdila, že vakcína vydrží i týden, ovšem pokud se nezkontaminuje.
Velká většina veterinářů to vidí jako problém, že na vakcíně prodělají. Buď se pak musí domluvit několik chovatelů, nebo člověk musí slíbit že zaplatí celou dávku. Vakcínu Pestorin mor/myx je možno kombinovat s vakcínou Pasorin OL (která je proti pasteureloze). Tudíž proběhne najednou očkování proti všem třem nemocem jedním vpichem. Znamená to ale pro králíka větší zátěž. Pro velkochovatele to i tak může být za určitých okolností výhodné a jednoduché.


Pasteureloza se musí přeočkovávat každý půlrok.
 
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one