Péče o chrup

Odborná péče o zuby v našich ordinacích pomáhá předcházet bolesti zubů a dásní, předčasné ztrátě zubů a pomáhá snižovat bakteriální zátěž srdce, ledvin i jater, která pramení z neošetřeného zubního kamene.

 

ZUBNÍ KAMEN

 

Zubní kamen vzniká v důsledku působení bakterií, které se bežně nacházejí v dutine ústní každého savce. Zvýšená tvorba a ukládání zubního kamene na chrupu způsobuje zánět dásní a poškození upevňovacího a závěsného aparátu zubů, následné uvolňování a samovolnou pohyblivost zubů spojenou s bolestivostí a zhoršením komfortu při krmení Vašeho zvířecího miláčka.

 

Týká se především psů malých a středních plemen, protože právě ti jsou predisponovaní k větší tvorbě zubního plaku, zubního kamene a následným komplikacím  :

 

periodontitis - zánět podpůrných tkání zubů

gingivitis - zánět dásní

stomatitis - zánět dutiny ústní

glossitis - zánět jazyka

periapikální abscesy

nepříjemný zápach z dutiny ústní

poškození vnitřních orgánů - ledvin, jater a srdce metabolity zánětu a mikroorganismy z dutiny ústní

 

V nejvážnejších případech může nadměrné ukládání zubního kamene způsobit velmi těžký zánět dásní, upevňovacího aparátu a dokonce i kostního podkladu chrupu a extrémní bolestivost zubu spojenou se sníženým apetitem, případně s úplným odmítáním potravy.

Proto je třeba věnovat chrupu Vašeho domácího mazlíčka odpovídající péči pro maximální snížení tvorby zubního kamene a zabránení rozvoje následného zánětu dásní.

 

Již vytvořený zubní kamen lze dokonale odstranit jenom ultrazvukem!

 

Pro dokonalé odstranění zubního kamene je třeba toto ošetření provést v mírné sedaci. Předtím je vhodné provést preventivní vyšetření krve pro zjištění funkčního stavu jater, ledvin a nadledvin s ohledem ke zvolení volby optimální sedace a vyloučení případných následných rizik.

Je nutné, aby Váš domácí miláček byl min. 12 hodin bez krmení, tekutiny lze podávat bez omezení.

Během zákroku je Vašemu zvířátku odstraněn zubní kámen, zkontrolován stav chrupu s případným odstraněním těžce poškozených a uvolněných zubů, ošetřeny drápky a anální žlázky.

Po zákroku, který trvá cca 30-60 minut Vám bude Váš domácí miláček předán zcela probuzen, vnímající okolí včetně svého majitele.

 

DOMÁCÍ PÉČE O CHRUP 
 

Profesionální péče a terapie v ordinaci je pouze součástí komlexního plánu. Pro dlouhodobou prognózu je velmi důležitá každodenní domácí péče (zubní plak se tvoří již několik hodin po čištění zubů, zubní kámen již po několika dnech).

Pro lepší orientaci Vám předkládáme následující přehled přípravků pro domácí péči o chrup psů a koček :

 

1. Zubní kartáček a stomatologické přípravky

  • Zubní pasty
  • Gely pro aplikaci do krmiva
  • Roztoky k výplachům  •  
  •  

Denní čištění zubů měkkým kartáčkem a stomatologickými prosředky se ukázalo jako nejefektivnější metoda kontroly plaku. Účinek těchto prostředků je založen na těchto komponentách:

- brusné materiály pro lepší mechanickou účinnost čištění

- enzymatické systémy vytvářející antibakteriální prostředí

- látky vyvazující vápník ze slin

- příchutě pro větší akceptovatelnost zvířaty

 

2. Žvýkací prostředky

  • Enzymatické plátky z hovězí kůže
  • Žvýkací tyčinky

 

Tuto skupinu produktů většina psů považuje za pamlsky. Nenásilnou formou je tak na základě mechanických i chemických vlastností snižována tvorba zubního plaku.

 

3. Diety

 

  • Krmiva s oceněním VOHC (Veterinary Oral Health Council)  •  
  •  

Mechanismus působení těchto diet je založen na fyzikálních vlastnostech granulí. Každá granule je poměrně velká a proto musí být před polknutím žvýkána. Jak zub proniká do granule, vlákna v krmivu jemně obrušují povrch zubu, a tak odstraňují plak.

 

Rychlost tvorby plaku, zubního kamene a následný zánět dásní jsou velmi individuální. Stav dutiny ústní Vašeho psa pravidelně kontrolujte a kdykoliv nás navštivte kvůli jeho konzultaci a ošetření (možnost telefonického objednání).

 

                          

 

 

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one