Péče o kočku po kastraci


Kastrace kočky je operativní zákrok prováděný v celkovém úplném znecitlivění (narkoze). Vykastrovaná kočka nemůže mít již nikdy koťata, ani se u ní neprojeví pohlavními hormony vyvolané rozmnožovací pudy.

Kočce chované trvale v bytě pro potěchu bez dalších chovatelských ambicí je kastrace pouze k prospěchu. Zvíře je klidné, nestresované říjí, odpadá absolutně riziko pozdějších gynekologických komplikací, jako je např. hnisavý zánět dělohy, cystické změny na vaječnících, krvácivé stavy z dělohy, poruchy říjových cyklů event. endokrinologické problémy a v neposlední řadě i nádorová bujení rozmnožovacích orgánů.
Pozorně si pročtěte několik dalších řádek, kde jsou v kostce shrnuté veškeré otázky a nejasnosti, na které se majitelé ptají, a kde se dělá nejvíce chyb komplikujících pooperační stav.
Některá zvířata se ihned po operaci probouzejí, jiná spí ještě několik hodin. Ve většině případů chodí již asi tři hodiny po zákroku. Závisí to především na aktivitě metabolismu jater a ledvin, které odbourávají použitá anestetika.

Až se kočka vzbudí a začne bez pomoci chodit, dojde si sama k misce s vodou a krmením. Jíst a pít může v menším množství cokoliv. Po prvním jídle a napití může zvíře zvracet, je to zcela normální a nesmí Vás to vyvést z míry. Zásadně kočku do jídla a pití nenuťte, spíše jí ublížíte než pomůžete. Druhý den po operaci již kočka musí normálně jíst v obvyklém množství, nesmí zvracet a alespoň jedenkrát za den močit. Bude-li zvíře den po operaci jíst, ale bude při tom zvracet nebo bude-li stravu absolutně odmítat či se nevymočí, zavolejte nebo rovnou přijeďte na kontrolu. Nenechávejte tento stav bez pomoci několik dní, mohlo by být již příliš pozdě. Včasné injekční podání výživy, vitamínů a úprava rozbouřeného metabolismu navrátí zvířeti vitalitu a chuť do jídla.
Stehy z rány se vytahují za 10-14 dní po zákroku. Zvíře musí být po celý čas fit. To znamená jíst, močit, nezvracet a nelízat si ránu. Uchránit stehy před kočičím jazykem bývá největší problém a devět z deseti majitelů kastrovaných koček jej podcení. Zvíře nesmí být za žádnou cenu bez košilky. Stačí moment a kočka si ránu rozlíže, zanese si do ní infekci a následné hojení je zdlouhavé a i zbytečné.
Budete-li dodržovat těchto několik málo základních rad, bude Vaše kočka za pár dní naprosto fit. Při jakýchkoliv pochybnostech volejte raději vždy do ordinace, kde bylo vaše zvíře operováno.


Name
Email
Comment
Or visit this link or this one