Porod u feny

MVDr. Marie Šteklová

 

DIAGNOSTIKA GRAVIDITY U FENY

Zjištění ranné gravidity pomocí ultrasonografu je na naší klinice možné již od 25. dne březosti. Pro přesný počet štěňat lze využít RTG vyšetření od 50. dne gravidity. Na žádné z těchto vyšetření není nutné se objednávat a bude Vám ambulantně provedeno na naší klinice.

 

 

POROD U FENY A JEHO PRŮBĚH

Délka gravidity je v průměru 63 dní (58-70). S blížícím se termínem porodu se objevují charakteristické příznaky – fena se stává neklidnou, více pobíhá. Typická je snížená chuť k příjmu potravy, častější močení, zvětšení mléčné žlázy, sekrece mleziva z cecíků, zvětšování a otok vulvy, mírný vaginální výtok.

Důležitým znakem blížícího se porodu je změna tělesné teploty. Pokud klesne o 1-2° C, lze porod očekávat do 12 -36 hodin. Doporučuji tělesnou teplotu monitorovat již od 50.dne.

 

PRŮBĚH PORODU

1.      fáze porodu začíná 3-10 hod před vypuzením prvního plodu. Fena bývá neklidná, nervózní, polekaná. Typické je zvýšení dechové a tepové frekvence. V této otevírací fázi není dobré fence do porodu jakkoliv zasahovat, obecně je velmi důležité být u celého porodu trpělivý a na fenu nespěchat.

2.      fáze porodu trvá 2 - 6 hod, někdy se může prodloužit na 12 – 24 hod. Její délka je dána počtem štěňat. V této fázi dochází k vlastnímu porodu, tj. vypuzování plodů. Z vulvy začne vykukovat alantochoriový obal nebo nejprve praskne plodová voda a pak uvidíte obal. Za něj je dobré vzít a velice jemně nejlépe v době stahů dělohy tahat směrem ven. Pokud vám praskne, nic se neděje, většinou zajede zpátky do dělohy, ale pak zase vykoukne, případně už uvidíte rovnou nožičky. Štěně se většinou narodí v neporušeném amniovém obalu. Ten je třeba bezprostředně po porodu roztrhnout a štěně z něj vybavit. Pozor na pupeční šňůru. Doporučuji jí tupě oddělit zhruba 1 cm od bříška- tj. mnout mezi prsty a postupně oddělovat. Méně to krvácí než pokud jí rovnou odstřihnete. V tomto případě doporučuji jištění podvazem pupíčku. Vulvu nikdy nenastříhávejte, pouze jemně ohrnujte z tělíčka štěněte dokud se vám jej nepodaří vytáhnout. Po odchodu plodové vody by se do 2-3 hod mělo objevit štěně. Intervaly mezi porody jednotlivých štěňat jsou nepravidelné, 0,5 – 3 hod a na konci vypuzovacího stadia se prodlužují. Fenky mezi porody odpočívají a pečují o novorozeňata. V této fázi je dobré fence nabídnout sladký nápoj( cukr, med, glukopur) pro rychlé obnovení energetických zásob.

3.      fáze porodu zahrnuje vypuzení plodových obalů, zhruba 5 – 15 min po každém                        

porozeném štěněti. Někdy mohou být po porodu 2 nebo 3 štěňat vypuzeny placenty       současně.  Aby nedošlo k poruchám trávicího traktu, je třeba zabránit feně v pozření placent. Oddělení lůžka je provázeno krvácením, které ale není velké. Porod je      doprovázen tmavozeleným výtokem.

 

Před blížícím se termínem doporučuji předem kontaktovat kliniku, kde vám rádi sdělíme který z našich lékařů má víkendovou pohotovost a také on bude s vaším porodem počítat.

 

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one