Preventivní péče o psa

PREVENCE - PSI

Proč provádíme u zvířat preventivní očkování?

Nejznámější a nejzákladnější součástí preventivní péče o domácí mazlíčky je vakcinace neboli očkování. Vakcinace je jedním ze základních opatření, které zvíře velmi účinně chrání proti nakažlivým onemocněním, která mohou způsobit velmi vážnou poruchu jeho zdravotního stavu a v horším případě i smrt nemocného zvířete.

Organismus si při prvním setkání s původcem nemoci vytvoří tzv. paměťové buňky, které jsou schopny kdykoliv v budoucnu tohoto původce rozeznat a spustit "poplachovou reakci".  Tohoto mechanismu je využíváno právě při vakcinaci.

 

Vakcinace - očkování štěňat a dospělých psů

Štěňata získávají malé množství protilátek od matky prostupem přes placentu a pak především mlezivem v období 24 hodin po narození. Tyto protilátky udržují vysoké hladiny v krvi štěněte přibližně do 6 týdnů věku a poté postupně klesají. Po šestém týdnu věku proto začínáme s vakcinací. První vakcinace však může být ještě likvidována zbytky mateřských protilátek a tím vzniká tzv. imunitní okno. Proto je nutné vakcinaci opakovat za 21 dní, kdy již u štěněte žádné mateřské protilátky nejsou. U štěňat se provádí vícenásobné očkování, protože imunitní systém štěněte je vyzrálý až po dvanáctém týdnu věku. V tomto období je již mládě vakcinováno potřetí.

 

ZÁKLADNÍ VAKCINAČNÍ SCHÉMA ŠTĚŇAT A DOSPĚLÝCH PSŮ:

 

 

 

 

 1. V 6. - 9.   týdnů věku - DHPPi, většinou u prvního majitele.
 2. V 8. - 12. týdnů věku - DHPPiL (resp. za 3 až 4 týd. po 1.očkování)
 3. Revakcinace inf.och.  12. - 16. týdnů věku -  DHPPiL (resp. za 3 až 4 týd. po 2.očkování)
 4. V půl roce stáří očkování proti vzteklině R
 5. Dále celoživotně vždy po 1 roce - DHPPiL+R

 

 

Zkratky nemocí, proti kterým se vakcinují psi v základním očkovacím schématu:

 

Psinka - D

Infekční zánět jater - H

Parvoviróza - P

Parainfluenza - Pi

Leptospiróza- L

Vzteklina -  Rabies (Lyssa) - R

 

 

 

 

Nemoci, proti kterým lze psa očkovat nadstandardně:

koronaviróza - C, infekční laryngotracheitida , tetanus, lymská borelióza (lymeská borreliosa) - B

 

 

 

 

 

OŠETŘENÍ PROTI VNĚJŠÍM A VNITŘNÍM PARAZITŮM

Vnitřní paraziti

Skupinou nepříjemných parazitů jsou paraziti vnitřní, z nich nejčastější jsou tasemnice a škrkavky, srdeční červi se z důvodu oteplování a cestování do středomoří začali v poslední době vyskytovat hojněji i u nás. I proti těmto parazitům existuje množství účinných prostředků.

 

 Škrkavka psí - Toxocara canis

 

           

Vývinový cyklus                Dospělá škrkavka                Hlava škrkavky

 

Tasemnice psí - Dipylidium caninum

 

            

Vývinový cyklus                Dospělá tasemnice               Články tasemnice

 

Proč a jak chránit své mazlíčky ?

 1. Štěňata a rostoucí psi :

Vzhledem k tomu, že většina štěňat se rodí infikována škrkavkami, odčervujeme opakovaně celé vrhy a to včetně matky, neboť vajíčka škrkavek se vylučují do mateřského mléka a tudy do organizmu štěněte.

 

 
 

odčervení - ve věku 14 dnů

Po 1. odčervení vždy po dvou týdnech až do věku 3 měs.

pak vždy po měsíci až do půl roku věku štěněte

 

 1. Dospělí psi od půl roku věku:
  Je vhodné pravidelné odčervení minimálně jeden krát za 6 měsíců, v městských aglomeracích a při vyšší koncentraci zvířat i jeden krát za 3 měsíce, a to proti oblým i plochým červům.

 

 1. Březí a kojící feny:
  Odčervení je potřebné provádět 14 dní před a 3 týdny po krytí feny a po porodu i se štěňaty, vždy proti oblým i plochým červům.

 

Druhy přípravků pro odčervení psů a koček

K odčervení podáváme tablety nebo pastu, pro jejichž účinnost je nutné dodržet dávkování dle váhy zvířete. Různé preparáty mají různé spektrum účinnosti, proto Vám doporučujeme poradit se se svým veterinářem, který přípravek je pro Vaše zvířátko ten nejvhodnější. 

 • pasta - je vhodná pro štěňata a koťata, většina z nich působí pouze na škrkavky, což by mělo být dostačující u mláďat, nikoliv u dospělců
 • tablety - je mnoho výrobců odčervovacích tablet, je dobré čas od času změnit značku, aby se předešlo rezistenci parazitů na přípravek, některé jsou určené pouze pro psy, některé po úpravě dávkování pro psy i kočky
 • spot on - je vyvinut přípravek ve formě kapky za krk, který působí na všechny vnitřní parazity, včetně srdečních červů a zákožky svrabové (způsobuje ušní svrab, kterým trpí především venkovní kočičky).

 

Odčervení doporučujeme provádět několik dnů před či po vakcinaci, není totiž vhodné odčervovat a očkovat souběžně!

Vnější paraziti - ektoparaziti

Parazitují na tělním pokryvu či kožních strukturách zvířat. Mezi nejčastější vnější parazity, kteří trápí naše domácí mazlíčky patří blechy a klíšťata. Protože oba tito parazité přenášejí množství chorob, je třeba zvířata účinně chránit. Dnes se nabízí mnoho různých přípravků, které účinně pomáhají prevenci před blechami i klíšťaty. Záleží vždy na majiteli, který způsob zvolí. 

Antiparazitární obojek - má většinou kombinovaný účinek jak na blechy, tak i na klíšťata. Dle výrobce je délka účinnosti různá, některé působí i šest a více měsíců.

Antiparazitika ve spreji - výhodný spůsob především u hladkosrstých plemen. Sprej se většinou nesmí aplikovat bezprostředně po vykoupání zvířete a jeho účinnost je přibližně 1 - 2 měsíce. Je nutné sprejem ošetřit celé tělo zvířete, včetně hlavy.

Spot on - je malé množství tekutiny v kapsli, tzv. kapka za krk, která se aplikuje mezi lopatky.  Prostřednictvím kožního mazu je účinná látka zapravována do struktur kůže, odkud se postupně uvolňuje zpět na povrch. Cizopasníci jsou hubeni pouhým kontaktem s účinnou látkou.

 

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one