Sezóna blech a klíšťat

ZAČALA SEZÓNA BLECH A KLÍŠŤAT

 

 

 

S příchodem jara a krásného počasí také začíná sezóna klíšťat. V naší ordinaci nabízíme škálu antiektoparizitárních přípravků různých forem (spot-on, obojky, spreje) za rozumné ceny! Rádi Vám pomůžeme vybrat nejvhodnější alternativu právě pro Vašeho mazlíčka.

Dnes už snadno přijdeme ke klíštěti i v městských parcích nebo v trávě před chalupou. Výskyt klíšťat se posunul dokonce i v čase a je zcela běžné, že je z kůže své a svých zvířat odstraňujeme poměrně často i na přelomu února a března.

Čím je nebezpečné

Hlava klíštěte je opatřena drobnými klepety a ústní ústrojí  tvoří malý chobot opatřený háčky. To umožní klíštěti se do kůže doslova zavrtat. Na takové poranění reaguje většina postižených místním zánětem, který se může ještě dál zhoršit, je-li klíště infikováno nebo při neodborném odstranění klíštěte. I při správném postupu však často zůstává v kůži i po několik následujících měsíců granulom - uzlíkovitý zánět. Stále více psů trpí alergickými reakcemi v podobě zvýšené svědivosti, přispívající ke vzniku různých ekzémů a dalším déletrvajícím kožním onemocněním, otevřeným ranám a tím i vstupu jiných infekcí do těla.

Pro psa jsou klíšťata především přenašečem následujících onemocnění:

 

LYMESKÁ BORELIÓZA

Lymeská borelióza je bakteriální onemocnění psů, které se projevuje především poruchou koordinace pohybu v důsledku onemocnění kloubů. Při léčbě této infekce je nutné použít antibiotika. Borelióza se přenáší sáním krve klíštětem obecným (Ixodes ricinus). Tendence nakažení boreliózou je jak u psů tak u lidí stále stoupající.

 

Původce:Borrelia burgdorferi sensu lato

Přenašeč: klíště obecné (Ixodes ricinus)

Doba přenosu:16-72 hodin po přisátí

Doba mezi infekcí a prvními symptomy: 2-5 měsíců

 

Klinické symptomy: Borelióza probíhá u většiny psů bez viditelných symptomů. Dá se však vysledovat ztráta chuti k jídlu, malátnost a vysoká horečka. Po určité době může dojít ke vzniku bolestivosti při pohybu a opakovanému ochrnutí v důsledku zánětu kloubů. Při dalším průběhu může dojít k poškození orgánů, především ledvin a srdce. Může se vyskytnout i zvýšená citlivost v oblasti zad a akutní záněty kůže (hot spoty).

Nejlepší ochranou proti tomuto onemocnění je účinná a spolehlivá prevence proti klíšťatům, resp.vakcinace.


ANAPLASMÓZA

Anaplasmóza je onemocnění, při kterém dochází k poškození a zničení bílých krvinek. Onemocnění je charakteristické opakovanými stavy, které se objevují každé 2 - 3 týdny, kdy zvíře trpí horečkou a má celkově špatný zdravotní stav. Imunitní systém zdravých psů někdy dokáže původce onemocnění zničit. Při oslabení imunitního systému - například vlivem zimy, stresu nebo jiného infekčního onemocnění - se však aktivita původce onemocnění opět obnovuje.

Původce: Anaplasma phagocytophilum

Přenašeč: klíště obecné (Ixodes ricinus)

Doba přenosu: < 24 hodin

Doba mezi infekcí a prvními symptomy: 4-11 dnů.

Klinické symptomy: náhlá vysoká horečka. Zvířata jsou apatická a nežerou. Často se vyskytuje zvracení a průjem spolu s neurologickými příznaky. Zvíře nemá chuť se pohybovat, objevuje se ochrnutí jako důsledek zánětů v kloubech a s tím spojená bolestivost. Onemocnění může postihnout i vnitřní orgány jako jsou játra, slezina a ledviny nebo oči. Zvířata mohou oslepnout.

Profylaxe: proti této infekci není k dispozici žádná očkovací látka, proto je potřeba dbát na účinnou ochranu proti přenosu onemocnění.

 

EHRLICHIÓZA (RICKETTSIÓZA)

Ehrlichióza je onemocnění bílých krvinek, která byla dosud považována za tzv. cestovní nemoc vyskytující se zejména v oblasti Středomoří. Hnědé klíště psí, které nemoc přenáší, bylo však mezitím nalezeno i v oblastech severně od Alp.

Původce: Ehrlichia canis (ricketsie)

Přenašeč: Hnědé klíště psí (Rhipicephalus sanguineus)

Doba přenosu: u psa není známa (u myší činí 36 hodin)

Doba mezi infekcí a prvními symptomy: 7-15 dní

Klinické symptomy: akutní fáze onemocnění začíná výraznou malátností, odmítáním potravy, horečkou, ztrátou hmotnosti, dýchavičností a zvracením. Na kůži a sliznicích se mohou objevit krváceniny spolu s krvácením z nosu. Veterinární lékař zpravidla zjistí i zduření lymfatických uzlin a sleziny spolu se změnou krevního obrazu. Psi s chronickou ehrlichiózou jsou slabí, malátní s úbytkem hmotnosti. Vedle zvýšeného výskytu krvácení a dýchavičnosti dochází navíc k hnisavému výtoku z očí a zakalení rohovky. Neléčená zvířata mohou oslepnout a může u nich dojít k dalšímu nevratnému poškození orgánů.

Profylaxe: ochranu před onemocněním může zajistit pouze účinná ochrana před klíšťaty.

 

DIROFILARIÓZA (ONEMOCNĚNÍ ZPŮSOBENÉ SRDEČNÍMI ČERVY, HEART WORM DISEASE)


Dirofilarióza nebo také srdeční červi je onemocnění, které nelze podceňovat. Vyskytuje se především v jižních zemích jako je Španělsko, Itálie, Francie, Portugalsko a Řecko. Dirofilarióza je také silně rozšířena v USA. V našem regionu byly zaznamenány jednotlivé případy v oblastech na dolních tocích Dyje a Moravy.

Dirofilariózu způsobují červi (Dirofilaria immitis), kteří mohou dosahovat délky až 30 cm a usazují se v plicních cévách a srdci psa. Přenašečem je zejména komár obecný (Culex pipiens) ale i ostatní druhy komárů.

Původce: Dirofilaria immitis (srdeční červ)

Přenašeč: komár obecný (Culex pipiens) a ostatní druhy komárů

Doba mezi infekcí a prvními symptomy: zhruba 6 měsíců po vpichu.

Klinické příznaky: dospělý jedinec srdečního červa se usadí v pulmonální artérii a srdci psa, kde může dorůstat délky až 30 cm. Napadení vede k poškození srdečních a plicních funkcí, následkem je dýchavičnost, chronický kašel, úbytek tělesné hmotnosti, snížení výkonnosti a chudokrevnost, může dojít k poškození jater a ledvin. V případech, kdy selhání srdce vyústí v selhání jater a ledvin, může být onemocnění smrtelné. Léčba takto postiženého psa je velmi komplikovaná.

 

FSME - KLÍŠŤOVÁ MENINGOENCEFALITIDA

Toto virové onemocnění vede k neurologickým symptomům a vyskytuje se zejména u člověka, ale také u psa a to zejména v případě, kdy je v okamžiku infekce oslaben imunitní systém zvířete. Virus přenáší klíště obecné (Ixodes ricinus) vyskytující se na celém území České republiky.

Původce: virus meningoencefalitidy

Přenašeč: Klíště obecné (Ixodes ricinus)

Doba přenosu: několik minut po vpichu.

Doba mezi infekcí a prvními symptomy: 2-3 týdny.

Klinické symptomy: podobně jako u člověka, virus vede u citlivých zvířat k těžkému onemocnění, na které většina zvířat umírá nebo musí být v důsledku závažnosti onemocnění a s tím spojenou špatnou prognózou utracena. Po infekci se objevuje horečka, následují křeče, poruchy pohyblivosti, ochrnutí a další neurologické příznaky. Charakteristická je přecitlivělost v oblasti hlavy a krku a celkově zvýšená bolestivost. Mohou se vyskytnout změny chování přecházející od stavů apatie až po podrážděnost nebo agresivitu. Dochází k ochrnutí obličejového a okohybného svalstva.

Profylaxe: U psů, na rozdíl od člověka, neexistuje žádná preventivní očkovací látka a proto je potřeba dbát ve zvýšené míře na účinnou ochranu proti klíšťatům.

 

BABESIÓZA (PIROPLASMÓZA, „PSÍ MALÁRIE")

Původce onemocnění: Babesia canis (B. canis canis, B. canis rossi, B. canis vogeli)

Přenašeč onemocnění: klíště - Piják lužní (Dermacentor reticulatus)

Doba přenosu: 48-72 hodin po přisátí

Doba mezi infekcí a prvními symptomy: 5-7 dnů (možné jsou i 3 týdny).

Klinické symptomy: onemocnění probíhá zpravidla akutně a začíná vysokou horečkou (až 42° C), silnou žízní, ztrátou chuti k jídlu, únavou a rychlou ztrátou kondice a váhy. Během dalšího průběhu onemocnění se objevuje průjem a úbytek červených krvinek vedoucí k chudokrevnosti a žloutence doprovázené červenou nebo nazelenalou močí. Na kůži nebo na sliznicích mohou být patrné známky krvácení. Dále se mohou objevit povrchové záněty sliznice, zejména v oblasti dutiny ústní.

Pokud dojde k postižení centrálního nervového systému, tak se mohou objevit poruchy pohyblivosti způsobené částečným ochrnutím a záchvaty podobné epilepsii.

Neléčení psi zpravidla umírají.

Profylaxe: Je důležité psa chránit před klíšťaty a tím i před infekcí. Piják lužní a s ním spojené babézie se v posledních letech v České republice stále více rozšiřují zejména v oblastech jihovýchodní Moravy a v jižních a východních oblastech Slovenska. Ochrana je o to důležitější, že toto onemocnění postihuje stále více psů.

 

NAPADENÍ PLOCHÝMI ČERVY

Blechy jsou ve vývojovém cyklu plochých červů tzv. přechodnými hostiteli. Pes se při jejich rozkusování může nakazit larvami tasemnic. Larvy se potom ve střevech psa vyvinou v dospělé jedince, kteří bývají průměrně 13 cm dlouzí. Vajíčka tasemnic se pak dostávají ven z těla hostitele a to buď vlastním únikem červů nebo ve výkalech. Vajíčka jsou ve svých obalech infekční celé týdny. Zasušení ploší červi vypadají jako malá zrníčka okurky a můžeme je velmi často najít na místech, kde zvířata spí.

Původce: tasemnice psí (Dipylidium caninum)

Přenašeč: blecha kočičí (Ctenocephalides felis)

Klinické symptomy: u psa jako u konečného hostitele infekce většinou probíhají bez klinických symptomů. Zácpy nebo střevní neprůchodnost se ve větší míře vyskytují velice zřídka. Postižení psi však přesto mohou ploché červy vylučovat a mohou tak nakazit i člověka - zejména malé děti.

Likvidace a profylaxe: blechy často figurují jako přechodní hostitelé pro tasemnici psí, při likvidaci by proto měly přijít na řadu jako první.

Po likvidaci blech by měla následovat léčba plochých červů.

Pozor: pokud má pes blechy, tak byste jej měli s ohledem na ploché červy také odčervit.

 

KOŽNÍ ALERGICKÁ REAKCE NA BLECHY

Výskyt blech u psů považuje většina jejich majitelů za něco odpudivého a pro psa jsou přinejmenším obtížné. Sliny blech mohou v některých případech vést i k alergii, která je spojena s extrémní svědivostí a podrážděním kůže. U citlivých psů stačí pro vyvolání alergie jediné kousnutí blechou, protože reakci způsobují sliny blech spolu s kolagenem v jejich kůži. Kožní alergická reakce se může kromě psů vyskytovat i u člověka a to jako reakce na bleší kousnutí.

Klinické symptomy: pro kožní alergickou reakci na blechy jsou charakteristické strupy v oblasti zádě a zad (takzvaná svědivá papulární dermatitida). Zvíře se vlivem zvýšené svědivosti škrábe a často vzniká současně akutní hnisavý zánět kůže (hotspot, pyodermie), jehož následkem může být i úbytek srsti.

Profylaxe: Při prevenci alergie na bleší kousnutí je potřeba zabránit napadení psa blechou. Ideální jsou repelentní přípravky jejich účinná látka dráždí nervová zakončení v končetinách parazitů, i ti se díky tomu nechtějí do psa vůbec zakousnout a ihned se snaží takto ošetřenou oblast opustit.

 

LEISHMANIÓZA

Leishmanióza je velmi vážné onemocnění, které je u psů zpravidla smrtelné a které se vyskytuje zejména v zemích okolo Středozemního moře. Jednotlivé případy však byly diagnostikovány již také na jihozápadě Německa, ve Švýcarsku a dokonce i v Belgii.

Přenašečem původce onemocnění je pakomár (Phlebotomus perniciosus), 2-5 - 3 cm velký komár se silným ochlupením, který nebzučí a je aktivní v noci nebo při setmění.

Původce: Leishmania infantum

Přenašeč: pakomár (Phlebotomus perniciosus)

Doba mezi infekcí a prvními symptomy: měsíce až léta po vpichu.

Klinické symptomy: pro infekci druhem Leishmania je charakteristický úbytek na váze, zvětšení lymfatických uzlin a vypadávání srsti kolem očí, čumáku a na okrajích uší. Dále se mohou objevit zánětlivé změny kůže, krvácení z nosu a zánět spojivek. Zvířata v pokročilém stádiu nemoci silně hubnou, jsou malátná, mají průjem a vykazují poruchy pohyblivosti.

Obr: tvorba „brýlí" - leishmanióza

Neléčená zvířata umírají v průběhu dvou let. Konečné vyléčení se nicméně nedá očekávat ani u zvířat, která jsou léčena.

Profylaxe: jediná možná ochrana spočívá v ochraně psa před pakomáry.

 

Zdroj : www.scalibor.cz

 
 

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one